| Article number | 74.4154 |
|---|---|
| Unit of packaging | 1 |
| Brand | Rieber |
| Series | Thermoport 100K |
| Length in mm | 370 mm |
| Width in mm | 645 mm |
| Height in mm | 308 mm |
| Contents in ltr | 26,00 ltr |
| Weight in g | 7220 g |
| Material | Polypropylene |
| Colour | Orange |
Thermoport 100K capacity 26cm. dimensions 37x64ltr. height 30.8cm. temp range -20°c. +100°c color yellow Rieber
Material: high-quality plastic, orange color. Temperature range -20°C to +100°C. Suitable for 1/1-200mm deep.
Container and lid made of polypropylene – physiologically harmless – CFC-free, double-walled insulated, and pore-free. Features a latch closure on the end and a folding carrying handle made of impact-resistant plastic. Two screwed bottom rails on the underside provide protection against wear. All black parts are replaceable. Heated by means of a removable static heating element, fixed setting from +86 °C to max. +95 °C. Suitable for wet and dry heating. Stackable with all Thermoports in the range, both plastic and CNS Thermoports. Dishwasher safe up to 90 °C (without removable heating element).
€ 461,00 excl. BTW p/st.