| Article number | 74.4373 |
|---|---|
| Unit of packaging | 18 |
| Brand | Thermo Future Box |
| Length in mm | 305 mm |
| Width in mm | 255 mm |
| Height in mm | 140 mm |
| Internal length in mm | 255 mm |
| Internal width in mm | 205 mm |
| Internal height in mm | 90 mm |
| Contents in ltr | 5,00 ltr |
| Material | EPP |
| Colour | Gray |
Mini menu Top box capacity 5 liters top loader grey Thermo Future Box
Design: top loader. Suitable for disposable (aluminum/plastic) or reusable (porcelain) systems. The Thermo Future Box protects food quality and safety while simultaneously reducing the burden on employees. The high-tech expanded polypropylene (EPP) material provides affordable, fast, and durable support for all food transport.
Ideally suited for:
- Delivering (individual) meals
- The transport of catering meals to and during events
- Storing hot or cold dishes to take away
- Preparation for a major event
- First use in the catering sector and/or meal delivery sector
PLEASE NOTE! Part for the Mini Menubox for separating hot and cold food. Can be used as a stacking system without the extra lid. No lid is included!
€ 20,00 excl. BTW p/st.