| Article number | 69.1556 |
|---|---|
| Unit of packaging | 1 |
| Brand | Robot Coupe |
| Series | Blixer 5+ |
| Width in mm | 270 mm |
| Depth in mm | 340 mm |
| Height in mm | 500 mm |
| Contents in ltr | 5,50 ltr |
| Voltage in V | 400 V |
| Wattage in W | 1500 W |
| Suitable for | Professional |
| Material | Stainless steel |
| Colour | Silver |
Blixer 5 + cont. 5.5ltr. size 27x34x50cm. 400v/1300w Robot Coupe
Version: table model with a 400/50/3, 1,300 Watt three-phase motor. With 2 speeds of 1,500 and 3,000 revolutions per minute. Equipped with a separate on/off button and pulse switch. The machine has a metal motor base and a stainless steel drive shaft. Protected by a magnetic switch and equipped with an instant brake. The Blixer 5+ is supplied with a metal motor block with an asynchronous motor and a stainless steel cutter box which is fitted with a lockable lid and scraper set. The cutter box incl. blade.
Attention!!! This machine operates on three-phase power (400V). The device is supplied without a plug and must be connected by a certified installer.
€ 2.790,00 excl. BTW p/st.