| Article number | 44.3090 |
|---|---|
| Unit of packaging | 1 |
| Length in mm | 320 mm |
| Width in mm | 320 mm |
| Height in mm | 145 mm |
| Diameter in mm | 320 mm |
| Contents in ml | 8000 ml |
| Material | Cast iron |
| Colour | Red |
| Heat sources | Suitable for all heat sources |
Casserole saucepan diam. 32cm. capacity 8 liters Red cast iron
Features: Durable enameled cast iron casserole dish with an 8-liter capacity, perfect for cooking and serving directly from. Thanks to the even 360° heat distribution and efficient steam circulation, dishes retain their full flavor and juiciness. Suitable for all heat sources, including induction, and oven-safe. The sturdy handles ensure comfortable handling, and the enamel coating eliminates the need for seasoning. Produced PFAS- and PFOA-free.
€ 79,00 excl. BTW p/st.